مولکول اسلامی المپیک المپیک کمیته ملی المپیک

مولکول: اسلامی المپیک المپیک کمیته ملی المپیک شاهرخ شهنازی بازی های کشورهای اسلامی مه لقا جام بزرگ

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آزادي زنداني سیاسی با رئیس‌جمهور نیست / رسول منتجب‌نیا

رسول منتجب نیا، قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، می گوید: «رئیس جمهور باید براق این مسئله را جهت مردم بیان کند که او مسئول آزادکردن زندانیان و برطرف حصر نیست».

آزادي زنداني سیاسی با رئیس‌جمهور نیست / رسول منتجب‌نیا

رسول منتجب نیا :آزادي زنداني سیاسی با مدیر جمهور نیست

عبارات مهم : سیاسی

رسول منتجب نیا، قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، می گوید: «رئیس جمهور باید براق این مسئله را جهت مردم بیان کند که او مسئول آزادکردن زندانیان و برطرف حصر نیست».او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اصرار بعضی کاندیداهای ریاست جمهوری بر داشتن روحیه تهاجمی در مناظرات و صحبت های انتخاباتی، یادآورد می شود فرهنگ بداخلاقی از سوی بعضی از دولتمردان گذشته رواج یافته بود و یکی از کارها بزرگ حسن روحانی این بود که با بداخلاقی ها مقابله کرد و فرهنگ بی اخلاقی و ابتذال را از بین برد.

آزادي زنداني سیاسی با رئیس‌جمهور نیست / رسول منتجب‌نیا

«جهانگیری جلوی حرمت شکنی دولت و مدیر جمهور را از سوی بعضی از تخریبگران گرفته است»، «باید جواب تخریب ها و شایعه پراکنی ها از طرف ستاد تبلیغات دولت داده شود»، «باید بپذیریم در این کشور افراد و گروه هایی هستند که شرکت رأی تشکیل داده اند که ممکن است نظر آنها نظر مردم نباشد»، «روحانی سیاست مسدود كشور را باز کرد» و… بااهمیت ترین فرازهاي سخنان منتجب نیا در گفت وگو با «شرق» است.

هرچه به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم، تبلیغات و موضع گیری کاندیداهای این ماراتن سیاسی هم داغ تر می شود و کاندیداها برابر یکدیگر قرار می گیرند و از توانایی ها و برنامه هایشان سخن می گویند و وعده می کنند اگر مدیر جمهور شوند چنان و چنین می کنند، ارزیابی تان از فضای سیاسی- انتخاباتی این روزهای کشور چیست؟ چه توصیه ای به کاندیداها می کنید؟

رسول منتجب نیا، قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، می گوید: «رئیس جمهور باید براق این مسئله را جهت مردم بیان کند که او مسئول آزادکردن زندانیان و برطرف حصر نیست».

زمانی مسئولان در جامعه تلاش می کنند فرهنگ، اخلاق و درستی بر جامعه حاکم شود و بداخلاقی و بی اخلاقی رواج پیدا نکند. این رسالت همه مسئولان است و تأثیر سخن و عملکرد مسئولان روی جامعه، امری قطعی و اجتناب ناپذیر است…

اما زمانی است که آنها تلاش می کنند بر افکار عمومی به هر وسیله ای حاکم و غالب شوند و افکار جامعه را به هر قیمتی به خود جذب کنند. قطعا روش دوم روش پسندیده ای نیست که اصطلاحا به آن روش پوپولیستی، عوام فریبانه و اغفال مردم می گویند. کسی که در سمت ریاست جمهوری و دومین شخصیت کشور هست، مسئولیت فرهنگ و ساختن فرهنگ جامعه، دفاع و حراست از اخلاق و کرامت های انسانی را بر عهده دارد؛ به خصوص آقای روحانی که در زمانی این مسئولیت را بر عهده گرفت که فرهنگ بداخلاقی از سوی بعضی از دولتمردان گذشته رواج یافته بود.

در همین فضاست که جمعی از حامیان حسن روحانی گلایه مندند که آیا روحانی همچون مناظرات و صحبت های سال ٩٢، برابر سیاه نمایی های مخالفانش اعلام موضع نمی کند و صراحت گذشته را ندارد؟ شما فکر می کنید روحانی آیا ترجیح داده در این مسابقه ها سبک سخنوری اش را عوض کردن دهد؟

باید توجه کنیم یکی از کارها بزرگ حسن روحانی، این بود که با بداخلاقی ها مقابله کرد و فرهنگ بی اخلاقی و ابتذال را از بین برد؛ به همین علت هم است که امروز دیگر صحبتی از آن تعابیر زشت دولتمردان گذشته وجود ندارد و همه با ادبیاتی فاخر و منطقی با مردم سخن می گویند؛ بعد ما باید جایگاه مدیر جمهور را بشناسیم. به عقیده من هنوز سریع است و مطمئنم دست آقای جهانگیری و آقای روحانی بسیار پر هست. متأسفانه بعضی از رقبای آقای روحانی آن قدر مسئله در کارنامه خود دارند که اگر بخشی از آنها بیان شود، صورت آنها جهت مردم افشا خواهد شد و مردم آنها را بهتر خواهند شناخت.

آزادي زنداني سیاسی با رئیس‌جمهور نیست / رسول منتجب‌نیا

ولی برخي می گویند روحانی نباید در برابر رفتارهای تخریبی و تهاجمی رقبای اصولگرایش آن قدر صبور باشد. باید او هم به میدان بیاید و محکم و کوبنده جواب اتهام ها را بدهد!.

ببینید، از آقای روحانی انتظار نیست مانند بعضی از کاندیداها حالت تهاجمی داشته باشد و بداخلاقی کند. مردم آقای روحانی را به لحاظ کرامت و شخصیت، پسندیده اند و از او حمایت کرده اند و حمایت خواهند کرد. بدون شک بعضی از کاندیداها و هوادارانشان بنا را بر تخریب آقای روحانی گذاشته اند و هدفشان این است که هم صورت او را خدشه دار کنند و هم عملکرد او و کابینه اش را ناکارآمد و ناقص جلوه دهند. اینجا باید کسانی باشند که از حریم دولت دفاع کنند و با زبان و ادبیات مناسب پاسخ تخریب ها را بدهند.

رسول منتجب نیا، قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی، می گوید: «رئیس جمهور باید براق این مسئله را جهت مردم بیان کند که او مسئول آزادکردن زندانیان و برطرف حصر نیست».

من از آقای جهانگیری تقدیر می کنم که به خوبی این نقش را ایفا کرد و جلوی حرمت شکنی دولت و مدیر جمهور را از سوی بعضی از تخریبگران گرفت. البته نه او و نه سایر دوستان هرگز مرتکب بداخلاقی نخواهند شد؛ ولی با بداخلاقی ها مقابله می کنند و حرف ها، تهمت ها، دروغ ها و تخریب ها را افشا خواهند کرد.

بعد وظیفه اتهام هایی که به دولت یازدهم و شخص حسن روحانی در صدر آن می زنند، چه می شود؟ روحانی چگونه باید از خودش و دستاوردهایش دفاع کند؟

من، هم از آقای روحانی و هم از آقای جهانگیری تقاضا می کنم همه پرسشها را افشا نکنند و آنچه را که به نظام لطمه می زند، در جلسات شخصی با مقامات عالی نظام در میان بگذارند. بحث سوءاستفاده های مالی، اختلاس ها و کارهای خلافی که در بعضی از نهادها و جمعیت های طرف برابر انجام گرفته، بالاتر از آن است که انسان بخواهد آن را بیان کند.

آزادي زنداني سیاسی با رئیس‌جمهور نیست / رسول منتجب‌نیا

بعضی از تحلیلگران سیاسی نظری مخالف شما دارند و می گویند روحانی باید صریح باشد و همه حقایق را به مردم بگوید. فکر می کنید این جلسات محرمانه و غیرخبری می تواند مردم را راضی کند تا پای صندوق های رأی بیایند؟

من از مردم شریف و بزرگوارمان تقاضا می کنم فریب اغفال گری ها، دروغ پردازی ها و تخریب های بعضی از رقبای آقای روحانی را نخورند؛ البته که نخواهند خورد. مردم ما همواره طرفدار اخلاق و بزرگواری بوده اند و این خصوصیات را در حسن روحانی یافته اند و از آن پاسداری می کنند، ولی مراقب باشند که وعده های پوچ و غیرمنطقی و بدون پشتوانه، عده ای را گمراه نکند. یکی از افتخارات نظام و قانون اساسی ما تفکیک قوای سه گانه هست. این اتفاق از جهتی باعث افتخار و مباهات است که هیچ کدام از سه قوه حق ندارند در امور قوه دیگر دخالت کنند، ولی از جهتی با تصوری که مردم از مدیر جمهور دارند، کار مسئله می شود.

یکی از وعده های معطل مانده حسن روحانی شعارهای سیاسی هست. او در کارزار مسابقه های انتخاباتی سال ٩٢ از گشایش فضای سیاسی و… سخن گفت. به نظرتان روحانی و نزدیکانش چگونه باید براي مردمی که به واسطه این شعارها جذب حسن روحانی شدند موانع را شرح دهند؟

برخي از مردم تصور می کنند مدیر جمهور همه اختیارات کشور را در دست دارد، هم می تواند زندانیان و محصوران را آزاد کند، هم می تواند فضای سیاسی را باز کند؛ درحالی که چنین نیست. مسئله بازداشت کردن و آزادکردن و امور مربوط به زندان ارتباطی با دولت ندارد. همچنين مواردي مانند حصر و ممنوع التصويري.

بعد راهكار حل اين پرسشها چيست؟

رئیس جمهور از آنجا که مدیر ملت و قوه مجریه هست، طبق اصل ١١٣ مسئول اجرای قانون اساسی است و می تواند هشدار دهد و با مقامات عالی نظام مشورت کند؛ ولی اینکه مشورت او مؤثر باشد یا نباشد، جای بحث دارد. مردم چون به اختیارات مدیر جمهور توجه ندارند، توقعات و انتظاراتی دارند که فراتر از اختیار او هست. مدیر جمهور باید براق این مسئله را جهت مردم بیان کند که او مسئول آزادکردن زندانیان و برطرف حصر نیست.

البته این طور هم نبوده که روحانی در این باره کاری نکرده باشد، راجع به فضای باز سیاسی بخشی از مسئولیت ها برعهده دولت هست، در دولت آقای روحانی تا حد بسیار زیادي این فضا باز شده است هست، در هشت سال دولت نهم و دهم حتی یک بار ما را در دانشگاه ها جهت صحبت دعوت نکردند و دانشگاه ها دربست در اختیار یک جناح خاص بود و انجمن های اسلامی را که عصاره های دانشگاه ها بودند، منزوی کردند؛ ولی در وقت آقای روحانی فضای دانشگاه ها باز شد و ١٦ آذر هرسال ما با سیل درخواست های دانشگاه های متفاوت جهت صحبت مواجه شدیم، همه اینها نشان از بازبودن فضاست جهت اصلاح طلبان، اصولگرایان و حتی کسانی که مخالف دولت هستند.

به عقیده من یکی از افتخارات آقای روحانی این است که سطح تحمل دولت به حدی اوج رفته که منتقدان و مخالفان آزادانه می توانند انتقاد و حتی تخریب کنند.

تخریب های این افراد حتی از جانب دولت پاسخ داده نمی شود که این از نظر من اشتباه است و باید جواب تخریب ها و شایعه پراکنی ها از طرف ستاد تبلیغات دولت داده شود؛ ولی به قدری دولت یازدهم حوصله و تحمل داشته که تریبون نماز جمعه، تریبون مجلس، رسانه های مکتوب و رسانه های مجازی سیل تخریب ها و اعتراض ها را نسبت به دولت روانه کردند؛ ولی دولت برآشفته نشده است.

در بررسی کارنامه حسن روحانی به عنوان مدیر دولت یازدهم، نقاط قوت وضعف آن را چه می دانید؟

روحانی دارای یک سری شاخصه های شخصیتی و یک سری شاخصه های مثبت در کارنامه دولت خود هست. از نظر شخصیتی او یک انسان وارسته و انقلابی است که قبل از پیروزی انقلاب در کنار مردم بوده و در مبارزه با رژیم شاه سهم مؤثری داشته هست.

زمانی که دولت ایشان روی کار آمد کشور کشور عزیزمان ایران دچار بحران شده است بود و با اقتصاد ورشکسته، فرهنگ ضربه خورده، سیاست داخلی مسدود و محدود، نارضایتی عمومی مردم، تشنج و التهاب سیاست خارجی و روابط بین الملل و سیل خرافه گرایی و توهمات و تخیلاتی که در جامعه از سوي دولتمردان انتشار یافته بود، مواجه بود.

او توانست در چهار سال در بخش های متفاوت توفیقات بزرگی را به دست آورد.

کشور کشور عزیزمان ایران به اوج افتخار و عزت خود دست یافت. سیاست مسدود حاکم بر کشور را باز کرد، رابطه کشور عزیزمان ایران را با دنیا به گونه ای تنظیم کرد که امروز با سرافرازی اعلام می کنیم کشور عزیزمان ایران یک قدرت بزرگ دنیا و منطقه هست، برجام را که به ثمر نرسيدن آن، خطر بسیار جدی جهت کشور و ملت ما بود به آخر رساند. جلوی اختلاس ها را گرفت و با مفاسد برخورد کرد و با حقوق های نجومی که در همه دولت ها وجود داشت، مقابله کرد.

قریب به دو هفته تا برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری باقی مانده هست، بحث همکاری حداکثری و آمدن مردمی که در انتخابات ٩٢ رأی ارزش را به سبد حسن روحانی ریختند توصیه ای است که اصلاح طلبان در مصاحبه ها و تحلیل های انتخاباتی ارزش بر آن تأکید می کنند، به نظر می رسد که اصلاح طلبان دلواپس قهر آرای سرگردان با صندوق های رأی هستند، این نگرانی جهت چیست؟

تنها زمانی که مردم می توانند در آینده خود مستقیما دخالت کنند و عوض کردن و تحول ایجاد کنند وقت انتخابات و پای صندوق رأی هست.

رأی دادن مردم هم یک حق است و هم یک وظیفه؛ از آن جهت حق است که مردم ولی نعمت مسئولان و صاحب کشور هستند و حق دارند در انتخابات شرکت کنند و به کاندیدای موردنظر خود رأی دهند و از آن جهت وظیفه است که از نظر شرعی و میهن دوستی افراد باید در انتخابات دخالت کنند. بعد آحاد ملت موظف هستند از این حق خود استفاده و به وظیفه خود عمل کنند و پای صندوق حاضر شوند.

اگر افراد احساس بی تفاوتی کنند و پای صندوق ها خلوت باشد، انتخابات برگزار می شود و از صندوق فردی بیرون خواهد آمد؛ ولی آن فرد لزوما مطلوب مردم نخواهد بود، بعد چه بهتر که خود مردم پای صندوق حضور گسترده و فعال داشته باشند؛ که قطعا اگر مردم حضور فعال یابند غیر از آقای روحانی را گزینش نخواهند کرد.

کسانی که نسبت به دولت و حتی اصل نظام انتقاد دارند، در کشوری به نام کشور عزیزمان ایران زندگی می کنند که باید آن را بسازند و آینده آن را تأمین و تضمین کنند و این کار جز از طریق رأی دادن ممکن نیست. زمانی که هجوم مردم پای صندوق باشد، آن وقت است که اطمینان حاصل می شود منتخب، منتخب مردم است ولی اگر خدای ناخواسته حضور کم رنگ باشد، آن وقت آرا، آراي شرکت یافته می شود. باید بپذیریم در این کشور افراد و گروه هایی هستند که شرکت رأی تشکیل داده اند که ممکن است نظر آنها نظر همه مردم نباشد.

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: سیاسی | صندوق | فرهنگ | انتخابات | حسن روحانی | رئیس جمهور | رئیس جمهور | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs